was successfully added to your cart.

Belbin – metoda budowania efektywnych zespołów

Ostatnim czasie, odbyłem kilka podróży i w moje ręce trafiło się kilka słodkich kąsków. Zajrzałem tam gdzie raczej nigdy nie mnie ciągnęło – do korporacji:) Jestem typem totalnie antykorporacyjnym, jednak stwierdziłem, że warto odwiedzić kolegów. Ubrałem krawat – znaczy kolorową muszkę i wjechałem na 15 piętro pewnego wieżowca…

Gdzie więcej dowiem się o budowaniu zespołów i szukaniu miejsca jak nie tam. 

Tak poznałem teorie Belvina. To jest bardzo ciekawa teoria – chociaż stara jak świat – to chce Ci pokazać że w połączeniu z nowoczesnymi narzędziami może dać Ci odpowiednią samoświadomość.

W korporacjach chętnie jest stosowana do szukania odpowiednich osób do projektów.  Żeby nie było: jest dużo systemów budowania zespołów – tutaj nie oceniam ich skuteczności – natomiast poznanie wielu systemu i różnic między nimi pozwala wyłapać pewne niuanse – które potrafią zmienić wszystko.Przedstawie Ci krótką charakterystykę poszczególnych ról w zespole – opracowanych przez Mereduth Belbina.

Kreator

Kreatorzy są kreatywni, otwarci i generują pomysły. Jeśli potrzebujesz rozwiązać problem, kreator jest świetną osobą by ten problem rozwiązać. Kreatorze są typy błyskotliwe i wolnomyśliciele. Kreatorzy nie zajmują się drobnymi tamatami – widzę rzeczywistość w dużym obrazie. Kreatorzy często są przedstawieni w karykaturalnej formie jako tacy szaleni profesorowi/ naukowcy. Mają czasem trudności z komunikowaniem swoich pomysłow z innymi. Zbyt dużo kreatorów w ekipie może wygenerować chaos – i sprawić że sprawy nie ruszą do przodu. Kreatorzy mogę stwarzać problemy związane z czasem – po prostu nie respektują deadline…

Już abstrahując od tego opisu – jeśli jesteś zaitneresowany: Kreatora znajdziemy w literaturze dotyczących archetypów.*  A także w innym teście profilowym Wealth Dynamic/ Dynamice Bogactwa – gdzie też występuje taka rola w teamie – Kreator (z tym, że tam pokazana jest w innym kontekście).

Poszukiwacz źródeł

Poszukiwacz źródeł  daje ekipie pełen entuzjazmu rozpęd do startu projektu po przez włączenie w projekt całej masy informacji, kontaktów, dodatkowych możliwości. On lub ona działa poza drużyną i słucha pulsu tego czym żyje świat. Tak gdzie kreator tworzy nowe idee, tak P.Z – chętnie przywłaszczy sobie je z innych ludzi lub firm.  Dobry Poszukiwacz Źródeł – jest wytwórcą możliwości i świetnym netowrkerem. Może mieć też swoje wady – tendencje do tracenia swojej szybkości po przez niekończnei projektów, albo zopomnieniu o małych detalach.

Koordynator

Koordynator  – kandyduje do bycia przewodniczącym zespołu, poieważ ma talent do tego by wiedzieć szeroko – zespół.
Koordynatorzy są pewni siebie,  stabilni i dojrzali  ponieważ potrafią rozpoznać umiejętności w innych. Ich talentem jest  delegowanie zadań w odpowiedniej osoby do pracy.Koordynator wyjaśnia sytuacje,  pomagając każdemu skupić się na swoich zadaniach. Koordynatorzy są mogą mieć tendencje do manipulacji, mogą ulec pokusie wydelegowanie wszystkich prace nie pozostawiając sobei żadnych.

Lokomotywa

Lokomotywy – to osoby zorientowane na zadania,  które realizują je z wigorem. Napędza ich ogromna energia  i potrzeba osiągnięcia celu. Lokomotywa zapewni wszystko co istotne, aby utrzymać działanie, ostrość i tempa

Lokomotywy  to ludzie, którzy dają wyzwania zespół do ciągłej poprawy. To osoby dynamiczne i zazwyczaj ekstrawertycy, którzy lubią stymulować innych, kwestionujące normy i znalezieniu najlepszego podejścia do rozwiązywania problemów.Lokomotywy to osoby które przetrząsają projekty tak upewnić się, że wszystkie możliwości są rozpatrywane i że zespół nie laurach. [3] frezarki mogłem ryzykować stania agresywny i zły humorze w ich próbach, aby to zrobić. [2] Frezarki często widzę przeszkód jak ekscytujących wyzwań i one mają odwagi, by wcisnąć się, gdy inni czują się jak rzucić palenie.

Dusza zespołu. -czuje się odpowiedzialny zapewnić dobre relacje w zespole. Jest wrażliwy na atmosferę w zespole i jest jednym z pierwszych którzy podejdą do osoby którą czuje się zlekceważona, wyłączona czy atakowana w zespole.  Dusza zespołu daje osobiste wsparcie i pomoc dla innych. Jest społecznie zorientowany i wrażliwy na innych. Rozwiązuje konflikty, służy jako dyplomata w grupie.

Realizator, implementer – to osoba pracowita i konserwętna. Jest praktycznym myślicielem, który może tworzyć systemy i procesy, które produkują to, co zespół sobie zamarzy. To osoba silnie stąpająca po ziemi, przez co mogą frustrować innych członków zespołu, brakiem entuzjazmu i inspirującej wizji. Ale ich zdolność do wprowadzenia radykalnych pomysłów w czyn i rzeczywiste rozwiązania jest niezwykle ważna.