was successfully added to your cart.

Teambuilding: 5 Narzędzi

Ten artykuł jest dla osób, które szukają swojego miejsca w firmie i zastanawiają się gdzie by się najlepiej sprawdzili. Spędzam bardzo dużo czasu by zrozumieć mechanizmy i znaleźć wiedzę, która ułatwia własną identyfikacje. Wiele osób które rozpoczynają swoją działalność, czy pracując z kimś, mimo wszystko mają ten problem.

Jesteś szefem swojej firmy – ale czy powinieneś nim być?
To jedno z pytań które można sobie zadać myśląc o swojej karierze zawodowej. Coraz częściej zauważam, że niektórzy będąc zarządcami swojej firmy niezbyt dobrze się z tym czują. Są osoby które po prostu  chcą wykonywać swój zawód, lubią to, a myślenie o tym, że mają dodatkowo zarządzać swojej firmą, jest „nie dla nich”.
Dlatego zrozumienie samego siebie jest według mnie kluczowe.

Narzędzia i wiedza pomagająca zrozumieć siebie

Na rynku jest coraz więcej narzędzi i wiedzy. poniżej podam te które osobiście przetestowałem i których jestem wielkim zwolennikiem.

* WealthDynamic/Dynamika Bogactwa
To nie tylko narzędzie – ale także filozofia. Jej Twórca Roger Hamilton – przeniósł na grunt kultury zachodu  wiedzę 5000 lat tradycji chińskiej dotyczącej osobowości i mechanizmów jakimi się kierujemy. Dynamika Bogactwa – bierze swoją nazwę z tego, że jej celem jest pomóc każdemu znaleźć najprostrzą i najefektywną ścieżkę do zbudowania bogactwa. I nie chodzi tylko o kasę:) ale także o poczucie Flow – czyli poczucia radości, zadowolenia i prostoty wykonywania swojej pracy.
Aby poznać swój flow – wystarczy odkryć swój profil za pomocą specjalnego testu. Koszt ok. 350 PLN. Można też skorzystać z bardzo, bardzo uproszczonego bezpłatnego testu na stronie GeniusU.com – zamówić sobie książkę Rogera Hamiltona  „Millionare MasterPlan” (dostępna tylko w j. ang). Z testem jest 30 stronnicowy raport.

* Facet5 – niezwykle precyzyjny test. Bardzo uniwersalny. Jego przeznaczeniem są korporacje i duże firmy – i tam jest kierowany marketing. Jednak go polecam każdemu, komu zależy na bardzo precyzyjnym wyniku i  na szybkim efekcie.   Oprócz testu zyskujesz bardzo wartościowe raporty: dotyczące Twojego Stylu przywództwa, preferowanego miejsca pracy, pracy w zespole. Dostajesz też bardzo wnikliwą analizę zachowań w różnych sytuacjach. Ten test kierowany jest przede wszystkim na rynek korporacyjny i dużych firm dlatego ma o wiele więcej możliwości: Audition – szukanie idealnego kandydata, TeamScape – analiza zespołów. Czy budowania misji firmy i dostosowywaniu do niej zespołów.  Jednak nawet małe firmy jeśli chcą mogą z tych możliwości skorzystać. (niedługo właśnie przeprowadzamy rekrutacje dla małej firmy tynkarskiej)

Struktogram – jego zaletą jest prostota. Tylko 3 wyniki:), ale jakie! Struktogram pokazuje główne sposoby zachowania, myślenia i komunikowania się.  I ma to sens. Jego zaletą jest fakt że możesz w prosty sposób zidentyfikować osoby, z którymi współpracujesz, czy oferujesz. Co w przypadku np. Dynamiki Bogactwa, Enneagramu nie jest takie oczywiste.

* Enneagram
Ennegram to również filozofia – z tym, że jej źródła wywodzą się z  kultury Sufickiej. Enneagram – jest mało „biznesowy” – dlatego piszę o nim na końcu. Jednak polecam go osobom, które pracują z ludźmi, budując zespoły, coachom, mentorom – ponieważ daje dodatkowy wgląd w głębie psychiki ludzkiej.

* Belbin
* Za sprawą Facet5 poznałem również metodę Balbina. To jeden z pierwszych narzędzi na budowanie efektywnych zespołów. (opracowane już w 1967r) ale bardzo rzetelnych opartych na obserwacji plemion i firm. To bardzo mądre narzędzie   więcej znajdziesz tutaj Belin

 

Na koniec

Aby znaleźć swoje miejsca w firmie potrzebujesz wyboru. Jeśli nie chcesz zarządzać firmą – potrzebujesz zatrudnić menagera, szefa – kogoś kto to zrobi. Więc kluczowym zadaniem jest budowa zespołu.