was successfully added to your cart.

Budowanie zespołu – jak zacząć?

Aby zabrać się za temat, warto zastanowić się kogo potrzebujemy. Jak to sprawdzić?
Podam Ci kilka sposobów.

Tabelka lubię/nie lubię

Jeden ze sposobów to po prostu zrobić tabelkę z kolumnami lubie/nie lubie . Czyli określasz co Ci lubisz w swojej pracy robić, a czego nie lubisz. I w ten sposób robisz swoją listę.
Zrobione? Teoretycznie rzeczy, które wypisałeś/aś w kolumnie lubię powinieneś osobiście wykonywać w firmie, a rzeczy które są kolumnie nie lubię, zlecić komuś innemu.

Jeszcze lepsza tabelka

Teoretycznie, ponieważ w praktyce dochodzi jeszcze jeden element. Nowsza wersja tego sposobu, eliminuje pewien błąd, o którym pisze Majewski na ekademi.pl – mianowicie, nie wszystko co lubisz powinieneś robić. Jeśli coś lubisz, a tak naprawdę nie potrafisz, albo nie przynosi to korzyści finansowych to nie idź tą drogą. To jest sabotaż firmy.
Więc zrób drugą tabelkę , lubie, lubie ale nie umiem(nie przynosi kasy), nie lubię. Tutaj jest link do tego artykułu Piotra Majewskiego: http://www.czasnaebiznes.pl/blog/piotr/lubie-nie-lubie

zatrudnianie

Charakter tej osoby

Znamy potrzebne kompetencje tej osoby, Trzeci temat to osobowość takiej osoby. Czyli zastanów się jakiej osoby Twoja firma potrzebuje.
Duże firmy wiedzą, że zatrudnianie tylko i wyłącznie ze względu na kompetencje źle się kończy.  Po pewnym czasie ta osoba nam „nie pasuje”, są konflikty charakterologiczne albo konflikty wartości.
Konflikty charakterologiczne, można rozwiązać po przez wzajemne zrozumienie tej osoby. Na rynku są całe systemy z wiedzą dot. osobowości. Bardziej dokładne lub mniej dokładne.  Więcej piszę w tym miejscu

Testy psychometryczne świetnie się do tego nadają. Pokazują wynik i jakąś formę raportów. Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności zrobienie sobie samemu takiego testu.
Kolejnym krokiem jaki robią przedsiębiorcy, to zatrudnianie podobnych do siebie osób. Jest to intuicyjne. Jeśli nie szukasz materiału na żonę lub męża, tylko na pracownika, lepiej jednak wybrać osobę inną od Ciebie.

np. przykładowy wynik testu psychometrycznego Facet5 wygląda tak:

facet5-przykład

to uzupełnienie tej osoby w firmie, może wyglądać w ten sposób:

uzupełnienie-osobowosci

Dla osób nie wtajemniczonych, pierwsza osoba z racji swojej osobowości może nie być zainteresowania działaniem, podejmowaniem szybkich decyzji. Natomiast druga osobowość, uwielbia działanie i konkretne myślenie  w kategorii celu.

To wszystko na dzisiaj, mam nadzieje że Cię zainspirowałem. Chętnie więcej napiszę w komentarzach.