was successfully added to your cart.

„A kto przeoczył możliwość,
zaopatrzywszy się na niemożliwość, jest głupcem”.

Carl von Clausewitz, O wojnie.*

Bitwa pod Tannenbergiem 

Niemiecki generał von Prittwitz, jeden z głównodowodzących armią niemiecką – czuł, że przegrana pod Gąbinem z wojskami Cara, sprawiła, że stracił na znaczeniu. Jego zwierzchnictwo za jego plecami postanowiło opracować zupełnie inny plan ataku na wojska rosyjskie.

Takim opisem mogła by się rozpocząć  relacja z bitwy pod Tannenbergiem. Była to bitwa,  którą stoczyły wojska Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim.

Jest wiele zależności pomiędzy strategiami wojskowymi a strategiami których używamy w życiu lub firmie.  Okazuje się, że działania na polu bitew dość dobrze pokazują co może się działać na polu organizacji w firmie. Na ten temat powstało już kilka książek. W jednej z nich Generał Polko w swojej książce „Jak rozgromić konkurencje” – pokazuje sporo przykładów jak wojskowa dyscyplina, kodeks honorowy, etos ćwiczeń i wiedza strategiczna może pomóc w prowadzeniu firmie.

5661749176_1d953682f6_b

Dlaczego tak się dzieje?

Opisy działań wojennych – przez to, że stawka jest bardzo wysoka, którą jest przecież życie ludzkie – jak w soczewce pokazuje główne mechanizmy.  Zwróć uwagę na pierwsze zdanie opisu bitwy. Z czym Ci się kojarzy?

Taka sytuacja jaką ma Generał von Prittwitz, może mieć usługodawca, który pracuje z  klientem, który z jakiegoś powodu jest niezadowolony. A może to być też przedsiębiorca, który nie zdaje sobie sprawę, że klient równolegle szuka innych zleceniodawców.
Wróćmy jeszcze na chwilę do przebiegu bitwy.

Co po drugiej stronie barykady?

Rosyjskie wojska po swoim pierwszym zwycięstwie – miało kilka opcji. W planie mieli zawrócić i połączyć się do wojsk Samsonowa, który stacjonował na północy. Jednak względne zmęczenie i trudne warunki jakie wtedy panowały – sprawiły że w ocenie dowódców nie było powodu do pośpiechu  Postanowili zostać. Nie wiedzieli – że ta decyzja będzie ich drogo kosztowała.

Jednak jak piszą źródła, można było temu zapobiec – zbierając informacje na temat ruchów przeciwnika. Tym bardziej że dowódca armi dysponował kawalerią – którą mógł szybko wysłać na zwiad.

Innym jeszcze błędem który został popełniony był fakt, że informację, które dostawał dowódca od wywiadu były niezgodne ze stanem faktycznym.

grunwald_rust

Takie sytuacje również mogą wystąpić w firmie:  brak danych z frontu działań, rozbicie sił, i brak rzetelnych informacji.

Po wysiłku, często następuje element odprężenia. Jednak błędem jest rezygnacja monitorowania sytuacji i ogarniania bieżących tematów.
Kolejny schemat – jest taki kiedy pracownicy nie informują o postępach prac, albo to co mówią nie jest zgodnie z prawdą. To właśnie ilustruje ten przykład – jeden z dowódców nie przyznał się do klęski. Wycofał się dając, nieprawdziwe meldunki.  Wystarczyło tylko to – by zaważyć na losach wojny.

Skąd takie decyzje dowództwa? Trudno powiedzieć, na pewno miał tutaj wpływ skrajne wycieńczenie i słabe morale wojsk.

A jak to się skończyło?

Jak piszę Wikipedia:
„Klęska rosyjska była zupełna. Niemcy wzięli do niewoli ponad 92 000 jeńców – trzeba było aż sześćdziesięciu pociągów, aby odstawić ich na tyły. Zdobyto prawie 500 dział z 636 znajdujących się na uzbrojeniu 2 Armii. Liczbę zabitych i zaginionych żołnierzy rosyjskich szacuje się na około 30 000. „

Podsumowując

Sięgnąłem po tematykę wojskową, w związku z chęcią poznania biografii moich dziadków, którzy byli wojskowymi. Skończyło się to zaskakujaco – na niezłej inspiracji dotyczącej mojej firmy. Polecam też doskonałą książkę „Jak rozgromić konkurencje” Generała Polko -w ktorej na pewno znajdziesz coś dla Siebie.

 

 

żródło: wikipedia, wespoint.edu

zdjęcia flickr CC: autor:  leg0fenris